Nonii! Ma mõtlesin, et ei tegele enam Jäätisekunni blogiga. Nii see paraku ei läinud ja peale selle Dione jäätise söömist tekkis kange tahtmine ennast väljendada. Seda enam, et keegi kusagil ei räägi jäätistest! Ju see siis ei olegi niisugune teema, millest üldse tasuks rääkida. Kurb.

Aga nüüd tänase jäätise juurde.

Ma ütlen kohe: MIDA KARPI! Nii uhket jäätisepakendit pole tükil ajal näinud! Kuidas nad suudavad toota sellist jäätisepakendit ja müüa jäätist väikeses Rimis 4,55 € eest! No vaadake seda pakendit:

Tegemist on elitaarjäätisega! On ju nii? See pakend räägib ainult glamuurist ja uhkest hoiakust. Ma ei ole küll spetsialist, aga tundub, et jäätis selles pakendis maksab natuke vähem, kui pakend. Selline reljeefsuse mäng koos maitsekate mustrite ja faktuuridega. Must taust, mille taustal läigib kuld peenete joonte sees. Võtad jäätisepakendi kätte, siis tunned raha lõhna. Ei – see on pigem nii, nagu katsuks 500 eurost rahatähte.

Jäätise hind ise sedasama keelt ei räägi. Tiba alla 5€!

Muideks – kui kunagi tulid Eestis müügile esimesed maailmaklassi jäätisebrändid Häagen Daz ja Ben&Jerry ‘s, siis need mõlemad maksid sama palju: umbes 6 eurot. Nii uhkeid pakendeid neil igatahes ei olnud.

Pigem tundubki nii, et neid jäätiseid müüakse pakendiga. Kui möödud jäätiseletist ja kuuled, et keegi seal karjub, siis see ongi just Dione. Näed suhteliselt taskupärast hinda ja pistadki korvi.

Jäätis ise

Nüüd võiks arvata, et jäätis selle uhke karbi sees on täielik saast?!?! Ei ole! Tegu ei ole päris maailmaklassi jäätisega, aga mitte ka odava tootega. Ikkagi piima ja koorega tehtud jäätis, milles annab kõvasti tooni Džiugas juust. Ma ei ole seda juustu kunagi maitsnud, aga jäätisele annab ta parajalt soolaka umami tooni. Jõhvikamoos sobitub peenelt jäätisepõhja ja juustu vahele. Jäätisepõhi ise on jääkristalline, koorene ja piimane. Ma pigem pakuks sellele jäätisele piimajäätist, kui et koorejäätise algupära. Igatahes ei tundu siin olevat kohe üldsegi mitte taimerasva. Kui pakendit lugesin, siis jäi silma terve rodu keemilisi ühendeid, mis ühes või teises artiklis väidetakse olema kahjulikud. Selle poliitika küüsi ma ei lange ja enda peatset surma ei karda – jäätise sisse pannakse küll igasuguseid aineid, aga ülivähe.

Jäätist süües tekkis tunne, et kulminatsioon oli ära juba. Jäätis ise oleks pidanud olema naudingu tipp aga tipust jäi natuke puudu. Pakendist ma sain küll täieliku gaifi. Ilmselt seetõttu et olen sünnipärane kujundaja. Huvitav oleks teada, kas kujunduskauged inimesed selle jäätise pakendit samamoodi hindavad kui mina?

Naudime nüüd jälle paari pilti pakendist ja jäätisest endast:

Leedukad on oma jäätise turundamisel lähtunud luksuslikkusest ja glamuurist. Äärmuslikult. Lisaks tuletab suur leedukeelne silt jäätisekarbi esiküljel meelde, et ka Leedu vabariik sai 100-aastaseks. Puhtas leedu keeles veel pealegi.

Niivõrd erilise maitsekooslusega jäätisele ülisuurt müügiedu ma ei ennusta. Mida see minu ennustus ka loeb, aga Eesti jäätiseturul valitseb endiselt suur lõhe kahte sorti jäätisesõprade vahel: valge ja pruuni leer. Igasugused moosid ja muud “veidrused” on pigem nagu väikesed nüansid. Ma tean küll ka inimesi, kes naudivad Ben&Jerry’s erilisi maitseid, aga neid on ilmselge vähemus. Minu suur lugupidamine Premia suunas, kes järjekindlalt katsetab igasuguste huvitavate maitsetega ja samas hoiab kõrgel ka oma Eriti Rammusa lippu.

Unustasin rääkida ka jäätisepakendi rahvusmustritest – need on ju Leedu rahvariietelt pärit? Leedupäraselt kirju ja temperamentne, nagu üks leedulanna peabki olema.

Ma olen täiesti teadlik, et juustumaitselise jäätise väljatöötamine võtab palju aega ja vaeva. Sobiva juustu ja jõhvikamoosi koosluse timmimine kauasäilivasse jäätisesse maksab ilmselt terve varanduse. Jäätis ise on aga Rimis müügil tiba alla 6 euri. Kas Leedus on nii odav tööjõud? Nii odavad materjalid ja olematu transpordikulu? Jah – üks linnuke kusagil metsas siristas mulle, et  Maxima pidada seda jäätist odavalt maale tooma.

Dione jäätise tootjatele on mul selline sõnum, et tegelikult väljendub luksuslikkus peamiselt toote sisus. Pakendile sellise röögatu paueri panustamine viib toote tasakaalust välja. Soovitan teil Eesti turu jaoks töötada välja selline jäätis, mille pakend on sama maitsekas aga vähemalt poole odavam. Ökonoomitatud raha saab panustada jäätisele, lisades sinna midagi tõeliselt šokeerivat. Antud juhul näiteks mõned jõhvikad või juustupuru.

Aitab epistli lugemisest. Ma ei tea vastust nendele küsimustele. Peagi lähen ostan veel mõne Dione jäätise, kui hästi läheb – muljetan ka siia mõne sõna.

jaatisekunni-arvamusKOKKUVÕTE

Huvitav ja maitseküllane jäätis. Tavalise, valge jäätise sõbrale ei soovita aga jäätisegurmaanile küll. Pakend on ilmselge overkill. Oot – parandus – stiilne overkill. Oh neid leedukaid küll!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.