Kohtusin hiljuti Rasmus Raskiga, ühega La Muu tegijatest, et uurida lähemalt selle jäätisebrändi sünni ja olemuse kohta. Jäätisebrände ei sünni just väga tihti, eriti veel selliseid, kes on ühtlasi ise ka jäätisetootjad.

La Muu on väike, Eestimaine jäätisetootmine, mis asub Tallinnas, Pelgulinnas. Tegijateks on Rasmus Rask ja Priit Mikelsaar. Peamiselt müüakse La Muu jäätiseid Tallinna Biomarketites.

Kõigepealt uurisin üldse jäätisebrändi sünniloo kohta. Alguses ei olnud tegijatel sugugi nii selge, et tooteks saab jäätis. Peamine idee oli mingi öko või -mahetoode. Jäätise poole kaldus Rasmus, kelle üheks ajendiks oli tervisliku magustoidu pakkumine lastele. Sellise, mis ei kurna lapse organismi ja oleks tehtud ökoloogiliselt puhastest ainetest. Kuna jäätist oldi enne kodus tehtud, siis juhtmõtteks oligi selline jäätis, nagu oleks kodus tehtud. Samas oli jäätiseidee väga oluline osa toote turusõbralikkus ja see, et ökotoode ei pea tingimata olema takune.

Rasmus ütles:

Me usume puhtasse toitu, tahame tõestada, et puhastest toorainetest saab kõige parema jäätise. Mahetooraine ei pea olema tingimata “takune”, vaid võib olla ka emotsionaalne ja lahe.

Jäätisetootmise puhul peeti kohe oluliseks väikeste mahtude säilitamist ja toorainete puhtust. Ei mingit munapulbrit, vaid ikka ehtsad talumunad. See omakorda tingib kallima hinnaklassi ja tarbijaskonna, kes seda kõike hindab. Samas ei raisata ühtegi eurot turundusele, vaid jäätis peab ise ennast müüma ja oma lugu rääkima.

lamuu

Jäätisepakendiga oli palju katsetamist ja otsimist. Alul üritati teha ökopakendit, aga see ei õnnestunud, ning valitigi plastpakend. Ökoloogilist jalajälge see ei suurenda, kuna korralikul pakendil on pikem eluiga järeltarbimises. Lisaks on jäätisepakendil väga oluline roll hoida jäätist söögikõlblikuna. Näiteks on ka papist pakendid tegelikult siiski plastpakendid, kuna paberikihtide vahel on plastiku kihid.

Rasmus muljetab:

Käisin Biomarketi poes pakendeid näitamas. Õppetund oli see, et ei tohi inimesi usaldada. Kui küsid, milline on ilus pakend, siis juhindutakse oma eelmistest kogemustest jäätisekarbiga. Kui seda kuvandit ei ole, siis võõristatakse väga palju. Seega peab ise ennast usaldama, tegema sellist asja, mida sa ise usud. Ei tohi alguses püüda meeldida kellegile.

 

Ka nime leidmine oli pikk ja keeruline protsess, kuna see ei tohtinud tembeldada neid koheselt lastejäätisteks ega ka ökojäätisteks. Nimi pidi olema ka piisavalt lihtne ning Eesti keeles kenasti hääldatav. La Muu nimi tuli jutu käigus, et ei taheta teha vabrikujäätist vaid midagi muud. Samas võib “muu” tähendada ka lehma. La eesliide on itaalia mõjutus, kuna ehtne Itaalia jäätisemeister Giuliano Curati käis isiklikult tegijaid juhendamas ja õpetamas. Itaalia jäätisekultuur on üle maailma kuulus ja hinnatud.

La Muu jäätiste olemuseks on alati Pelgulinna väiketootja jäätisetoodang. Suur osa La Muu jäätisetegemise protsessist on käsitöö. Näiteks munad purustatakse käsitsi, mandlid röstitakse ise ja jäätis lastaks käsitsi pakenditesse. Väikeste tootmismahtude tõttu ei saagi La Muu konkureerida Premia või Balbiino jäätistega. Rasmus ise hindab Eesti jäätiseid heaks ja tõstab esile nende toorainepuhtust.

Meie mahud jäävad alati hästi väikeseks, suur osa on käsitööl. Munad teeme käsitsi katki, röstime ise mandleid. Sidrun on päris sidrun, me ei osta suure vaadiga essentsi. Kui nendest asjadest loobuksime, siis kaotaksid need kliendid, kes meid hindavad. Tahame kirjutada tulevikus igale jäätisepakendile tegija nime, et igal jäätisel oleks ka oma lugu.

La Muu jäätisebränd on saanud juba ka hulganisti tagasisidet. Selgub, et Eestis on suur hulk jäätisefanaatikuid ja nendest omakorda osad näiteks ka šokolaadijäätisefanaatikud. Tagasiside on üldiselt väga positiivne ja tundub, et La Muu jäätised on väga hästi vastu võetud. Vahel tuuakse välja La Muu jäätiste liigne magusus, kuid see on Rasmuse sõnul pigem timmimise küsimus ja alguse asi. Nimelt tehakse La Muu jäätiseid gelato tehnikas, mis võimaldab luua eriti tugevaid maitseid. Neid on aga omakorda raske balansseerida. Jäätise maitse sõltub ka väga palju toorainete omadustest, näiteks üks suhkur võib olla vähem magus kui mõni teine suhkur. Liialt magusa maitse üle on tagasisidet tulnud enamasti vanema generatsiooni esindajatelt, nooremad selle üle kurda.

Rasmus Rask

Pilt võetud Postimehest: http://tallinncity.postimees.ee/2094166/rask-teen-rohkem-tood-ja-saan-vahem-raha-aga-olen-palju-onnelikum

Rasmus Rask – üks La Muu tegijatest.

Tulevikus usuvad La Muu tegijad pigem puhastesse maitsetesse ja sellele vastavalt tehakse ka toorainete valik. Ilmselt saab olema ka omajagu hooajalisi jäätiseid, mis on tingitud marjade valmimisest.

jaatisekunni-arvamusKOKKUVÕTE

Soovin La Muu jäätise tegijatele kordaminekuid ja kannatust siin pisikesel Eesti turul tegutsemiseks. Usun, et La Muu jäätistest saab oluline osa Eesti jäätisekultuurist.

2 replies on “La Muu

  • Piret

    Tere,
    Just vaatasin inglise telekanalit ja seal naidati jaatise autot, mis s6idab ringi ja millel on k6ikjal sama muusikakutsung. Olen ise neid autosid inglismaal nainud ja jaatist sealt ostnud. Tuli selline tobe mote, et eestis v6iks ka ehk sellised autod ringi s6ita , millel on eesti muusika ja naeksid valja nagu naksitrallide auto.

    K6ike head.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.