Huvitavad Eesti jäätised Vanamõisa laadal

Ma ei arvanud, et Vanamõisa laadale minnes peaks valmistuma jäätiseid maitsma. See pidi olema lihtne laupäevakäik – suitsukala, natuke kodukalja ja korras. Aga üllatuseks leidsin sealt mitu jäätiseletti. Sugugi mitte suurtootjate jäätistega, vaid ikka väikeste köökide toodanguga. Just need väikeköögid ja väikesed meiereid ongi kõige huvitavamad, kuna nemad enamasti ei sõltu peaasjalikult jäätisetoodangust ja seetõttu saavad katsetada igasuguste huvitavate maitsetega.

 

ESKO TALU

Esimene jäätiselett, kus müüdi muidugi ka muid piimatooteid, oli Esko talu. Rõõmsad müüjad pakkusid nelja sorti jogurtijäätist. Muideks – jogurt tehakse nende endi meiereis.

esko-talu-jaatis2

Passiooni jogurtijäätis, vanilje jogurtijäätis, kakao jogurtijäätis ja metsmustika jogurtijäätis. Kuna laadalisena ei saanud ma eriti põhjalikku degusteerimist teha, siis maitsesin ainult vanilje jogurtijäätist, et saada aimu nende jäätisemassist, strutkuurist ja üldipildist. Kodujäätise kohta on tegu väga hea ja kreemise jäätisemassiga, kus oli vaniljeseemneid nii et mustas!

esko-talu-jaatis3

Kahjuks ei jõudnud enam sinna leti juurde tagasi, et oleks midagi kaasa ostnud. Samas ei pakkunud nad ka mingit külmkotti või karpi, et oleks saanud jäätist kaasa osta. Nende facebooki lehelt leidsin sissekande, mis räägib, et alustasid jäätiste tootmisega alles hiljuti. Soovin igati edu neile ja võtan kõik jäätised siin blogis eraldi ette 🙂

 

LUMEMARI KÄSITÖÖJÄÄTISED

Teine väga kaunis ja isuäratav lett oli ääreni täis Lumemarja Käsitööjäätiseid. Need mahlajäätised on saadud taimse jäätisesegu külmutamisel koos pulgaga. Mulle meeldib kogu selle jäätisetoodangu kontseptsioon: kõik on selgelt ja arusaadavalt ühesugustes kilepakkides pulgajäätised.

lumemari-jaatis-1

Peamiselt müüakse Lumemarja jäätiseid kohvik-pood NOP’is. Maitselt ja koostiselt parasjagu jääkristalline aga samas piisavalt mure ja limpsitav. Suur valik erinevaid maitseid ei jäänud mul kahjuks meelde aga tundub, et fantaasiat neil jätkub ja kooslused mõjuvad isuäratavatena.

lumemari-jaatis-2

Karamelline banaan on parasjagu magus ja sõstrajäätis (vist oli sõstar) hapukas, aga sobivalt balansseeritud ja hästi mõnusa tekstuuriga. Ma ei leinud kusagilt piltidelt loetelu erinevate maitsetega, samuti facebooki lehelt mitte. Väikesele jäätiseseeriale omaselt ei ole nende kohta eriti mingit infot leida. Salapära on küll väga naiselik ja teeb asja põnevaks, aga mingil hetkel tahaks nende jäätiste kohta siiski midagi enamat teada saada.

 

TARTU MEES

Järgmise jäätiseleti juures ei olnud mingit muud silti peale koolipoisilikult kritseldatud hindade. Lahke müüjaga vesteldes selgus, et need olla kellegi Tartu mehe jäätised, kes alles planeerib turule tulla jäätiseseeriaga ja praegu alles testib. Tegemist on taimsel baasil tehtud mahlajäätistega, kuhu on konsistentsi hoidmiseks lisatud ka üks e-aine.

tartu-mees-1

Sealsest sortimendist äratas suurt huvi omapärane küüslaugu-peedi jäätis. Ma küll proovisin seda ja tõesti oli põnev, soolane ja külm hõrgutis aga jäätise pähe ma seda süüa ei saanud. Vahvli sisse proovisime paari maitset – kirsijäätist ja sõstrajäätist. Väga huvitavad ja põnevad maitsed. Eriti huvitav tundus jäätise tekstuur. Parasjagu kristalline ja pehme. Ootan põnevusega, et sellest katsetusest ka midagi välja tuleks.

 

KÄSITÖÖ JÄÄTISED

Järgmise jäätiseleti juures oli ilmselt kah tegu jäätiseperenaisega, kellel olid vähemasti jäätisemaitsed kenasti välja toodud ja silt ilusasti kujundatud. Sealsest sortimendist proovisin kamajäätist.

kasitoo-jaatised1

Tõeliselt võluv ja sümpaatne jäätis! Kahjuks ei ole minul ega ka Mairil meeles, kus neid jäätiseid tehakse ja kes neid teeb. Ma soovitan kindlasti anda sellistele jäätistele mingi nimi, luua selgitav ja reklaamiv veebileht ning alustada seeriatootmisega. Kamajäätis andis minu jaoks silmad ette La Muu kamajäätisele. Maitselt mõrkjas ja küllusliku kamajahuga kodujäätise mass lausa sulas suus. Jäätis serveeriti topsidesse koos värskete marjade ja pisikese plastmasslusikaga.

kasitoo-jaatised2

Kui see perenaine nüüd loeks minu postitust ja võtaks minuga ühendust, siis maitseksin neid jäätiseid siin blogis ja sellisel kombel saaksin teada anda ka teistele sellise maitsva jäätiseköögi toodangust.

 

KOKKUVÕTE

Üllatavalt palju erinevaid jäätiseid sellise laada kohta. Soovitan igale jäätiseköögile selgelt ja ilusa kirjaga kirjutada köögi nimetuse, jäätiste maitsed ja kontaktandmed. Eesti jäätiseturg on ühest küljest suurtootmiste jäätiseid täis, teisalt aga väikeköökide jäätistest täiesti tühi! Rääkige endast ja oma toodetest, tehke huvitavaid või kasvõi harilikke jäätiseid – teid oodatakse. Jäätisesõpradele soovitan alati maitsta kõiki väikeköökide jäätiseid.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.