Eva Palu jäätiseraamat: Jäätised ja sorbetid. Masinaga ja ilma

Toidukultuur on samuti kultuur ja jäätis on üks väga peen magustoit, mis mängib maitsemeeltega nagu Vanemuine kandlega. Vihjan siinkohal Eesti rahvuslikule jäätisekultuurile. 20 aastat iseseisvust on möödas ja esimene suurem kapitalismituhin on üle läinud.  Peale kasvav kodukokkade põlvkond ahmib ja ammutab rikkalikku toidukultuuri nii eesti muistenditest kui ka väljamaa parimate kokkade laudadelt. Ahmib sisse, seedib ja sünnitab terve hulga eestimaiseid lähenemisi, mis kannavad endas ühtaegu peenete a’la carte kokkade toidukunsti kui ka meie vanaemade köögisaladusi.

Hiljaaegu laekus minu postkasti Eva Palu uus jäätiseraamat. See on kõvakaaneline raamat selgituste, juhendite, jäätiseretseptide ja kvaliteetsete pitidega.

 

Raamatu avanedes torkasid silma erilised jäätiseretseptid. Kodumaised, huvitavad ja hõngulised. Usun siiralt, et käes on aeg Eesti jäätisekultuuris uute maitsete leidmiseks ja proovimiseks. Jäätisepõhja oskab ehk iga jäätisemasina omanik valmistada aga sobivaid täidiseid on juba raskem juurutada.

 

Löön lahti raamatu otse keskelt: Rabarberikrõbedikuga jäätis. On ju huvipakkuv nimi? Sellepärast võtamegi Mairiga ette ja valmistame kohe raamatu järgi ühe ahvatluse. Jällegi – ma ei saa mööda minna lisandite valikust ja kokkusobivusest: ahjurabarberid ja krõbedad kaerahelbed. Praegu on kevad ja rabarberid peaks meie õunapuuaias juba küpsed olema – proovime. Jäätisepõhi tuleb selle raamatu kohaselt pisut rohkemate munadega, kui oleme harjunud ja pisut magusam. Rabarberid annavad jäätisele jõulise aktsendi ja krõbedad kaerahelbed seovad kõik kokku üheks suureks naudinguks. Justnagu retseptis kirjas – raputame krõbekaerahelbeid ka jäätisele peale. Laseme portsionitel natuke sulada ja maitseme, minumeelest jumalik. Siin on tulemus.

 

eva-palu-jaatised-ja-sorbetid-jaatisekunn-571

 

Raamatus on toodud eraldi retseptid nii masinaga kui ka ilma masinata jäätise valmistamiseks. Seetõttu saavad selle raamatu abiga jäätist teha nii algajad kui ka edasijõudnud. Lisaks on eraldi peatükid pühendatud ka jäätisekastmetele ja munavalgest valmistatavatele magustoitudele. Nimelt jääb igast kuumutamisega jäätisetegemisest üle ports munavalgeid.

Osta raamat siit

 

jaatisekunni-arvamusKOKKUVÕTE

Soovitan seda raamatut nii vilunud kokkadele kui ka täiesti algajatele – kõigile leidub kohase raskusastmega retsepte ja nõuandeid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.